Issues

  • Τι ορίζεται ως πάροχος ηλεκτρονικής τιμολόγησης?

    Έχουμε δημιουργήσει μια διαδικτυακή εμπορική εφαρμογή(cloud) για εταιρείες οι οποίες τηρούν βιβλία Α,Β κατηγορίας(επαγγέλματα που απαλλάσονται από τον φορολογικό μηχανισμό). Έχουμε κάνει τις διασυνδέσεις σύμφωνα με τις τεχνικές προδιαγραφές του my-data. Η ερώτησή μας είναι: Χρειάζεται να πάρουμε την πιστοποίηση όπως αυτή αναφέρεται στο ΦΕΚ για τους παρόχους ηλεκτρονικής τιμολόγησης ή θεωρούμαστε μια εφαρμογή η οποία διαβιβάζει ηλεκτρονικά τα παραστατικά του εκδότη στο mydata, δεν χρειαζόμαστε την πιστοποίηση και συνεχίζουμε να λειτουργούμε κανονικά?

    Status: Proposed | Reported by Hidden Tue, 25 Feb 2020 12:40:32 GMT
  • ΠΡΟΣ ΟΜΑΔΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ: Τρόποι Πληρωμής

    Θεωρώ ότι οι τρόποι πληρωμής δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα όπως πρέπει. Πού είναι οι τρόποι πληρωμής «Επί Πιστώσει», «Επιταγή», «Γραμμάτιο» και πώς χαρακτηρίζεται ένα παραστατικό που δεν πληρώθηκε βάσει της ΠΟΛ 1214 άρθρο 39β; Επιπλέον, θα πρότεινα οι τρόποι πληρωμής 1, 2, 4, 5, 6 και 8 να πάνε σε μία επιλογή με την περιγραφή «Έμβασμα» και οι επιλογές 3 και 7 σε μία επιλογή με την περιγραφή «Κάρτα» για απλούστευση της διαδικασίας. Φαντάζεστε ίσως την σύγχυση του πελάτη που θα πρέπει να επιλέγει μεταξύ των τρόπων πληρωμής όπως έχουν διαμορφωθεί στην έκδοση 0.6.0. Καταλαβαίνω ότι χρειάζεστε στατιστικά στοιχεία και ίσως δέχεστε πιέσεις για αυτά, ωστόσο δεν μπορούμε να πάμε κόντρα στην αγορά και να κάνουμε τα πράγματα περίπλοκα.

    Status: Proposed | Reported by Hidden Tue, 25 Feb 2020 07:34:11 GMT
  • Θα γίνει update το dev portal με τις μεθόδους ?

    Καλησπέρα, Θα γίνει update το dev portal με τις αλλαγές στις μεθόδους όπως ορίζονται στο νέο document της τεχνικής τεκμηρίωσης (version 0.60)? Γιατί μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να έχει γίνει.

    Status: Proposed | Reported by Hidden Mon, 24 Feb 2020 14:20:38 GMT
  • Κατηγορία Λοιπών Φόρων - λαθοι

    Καλησπέρα, παρακαλώ διευκρινήστε τις 2 πρωτες εγγραφες. Επισης στην εγγραφη 9, υπάρχει λάθος εννοειτε 5 αστέρια

    Status: Proposed | Reported by Hidden Mon, 24 Feb 2020 14:08:34 GMT
  • ΤΡΟΠΟΙ ΠΛΗΡΩΜΗΣ

    καλημέρα και καλή εβδομάδα Διαβάζοντας τις καινούργιες προδιαγραφές και φτάνοντας στους τρόπους πληρωμής δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά μεταξύ το 2 με το 6 και του 3 με το 7 Επίσης τη γίνεται με τα ΕΠΙ ΠΙΣΤΩΣΕΙ και τις ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΕΣ

    Status: Proposed | Reported by Hidden Mon, 24 Feb 2020 07:25:19 GMT
  • Σύνδεση στις api του Mydata με χρήση VBA

    Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έχει επιτύχει σύνδεση με τις Api του mydata μέσα από VBA for Access ή Excel 2003, να μας την ανεβάσει γιατί όλες μας οι δοκιμές ήταν άκαρπες με μηνύματα σαν “Η λήψη του καθορισμένου πόρου απέτυχε” (800c0008)

    Status: Proposed | Reported by Hidden Sun, 23 Feb 2020 07:25:35 GMT
  • myDATA και Φορολογικός Μηχανισμός

    Με τις πρόσφατες ανακοινώσεις περί ταμειακών μηχανών και ΦΗΜ, θα πρέπει όλοι να προμηθευτούν ΦΗΜ με δυνατότητα αποστολής στην myDATA. Αν μια επιχείρηση έχει εμπορικό πρόγραμμα που έχει υλοποιήσει το myDATA αλλά (υποχρεωτικά) συνεργάζεται και με ΦΗΜ, τότε ποιός στέλνει στο myDATA? Το πρόγραμμα ή το ΦΗΜ? Και ποιός/πώς καθορίζει αυτή την απάντηση?

    Status: Proposed | Reported by Hidden Fri, 21 Feb 2020 14:18:45 GMT
  • Αποστολή χαρακτηρισμών

    1. Δοκίμασα να στείλω διαδοχικά χαρακτηρισμούς Εσόδου και Εξόδου για το ίδιο παραστατικό και ο server τους δέχθηκε και τους δύο κανονικά χωρίς να λάβει καθόλου υπόψιν το Invoice Type. Είναι λογικό αυτό ? Να στείλεις π.χ. τιμολόγιο πώλησης με τύπο 1.1 και στη συνέχεια να το χαρακτηρίσεις σαν έξοδο ? Και δεν μιλάω για την περίπτωση αποστολής παραστατικού ως λήπτης λόγω άρνησης του εκδότη, με τύπο 1.1 (που είναι έξοδο και φυσιολογικά θα σταλεί χαρακτηρισμός Εξόδου) αλλά για τιμολόγιο δικής μου έκδοσης. 2. Ειδικά για τον τύπο "Τίτλος Κτήσης" (3.1 , 3.2), θεωρώ ότι είναι λογικό να στέλνεται χαρακτηρισμός Εξόδου αφού είναι έξοδο, παρότι είναι δικής μου έκδοσης. Είναι αυτό σωστό ? Γιατί δεν το έχω δει να διευκρινίζεται κάπου.

    Status: Proposed | Reported by Hidden Fri, 21 Feb 2020 12:39:21 GMT
  • Mydata και "Πάροχος Υπηρεσιών Ηλεκτρονικής Έκδοσης Στοιχείων" !

    Από 20/2 το ΓΓΠΣ θεσπισε : "Υποχρεώσεις Παρόχων Υπηρεσιών Ηλεκτρονικής Έκδοσης Στοιχείων και διαδικασίες ελέγχου παροχής υπηρεσιών ηλεκτρονικής έκδοσης στοιχείων" Αν μια εφαρμογη μας , που την εναρμονίζουμε να στέλνει δεδομένα στο Mydata , θεωρείται Πάροχος Υπηρεσιών Ηλεκτρονικής Έκδοσης Στοιχείων ? Η εννοεί τις υπάρχουσες υπηρεσίες αποστολής "Ηλεκτρονικών τιμολογίων" Ξέρει κάποιος την απάντηση ?

    Status: Proposed | Reported by Hidden Fri, 21 Feb 2020 09:18:44 GMT
  • Φόρμα Καταχώρησης

    Καλησπέρα σας Θα θέλαμε να μας ενημερώσετε πότε και πως μπορούμε να δούμε και να κάνουμε τεστ με την Φόρμα Καταχώρησης

    Status: Proposed | Reported by Hidden Tue, 18 Feb 2020 11:22:04 GMT

You're not signed in. Please sign-in to report an issue or post a comment.